Показват се публикациите с етикет фирма. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет фирма. Показване на всички публикации
неделя, 16 април 2017 г.
Нахалството на българския бизнес
Понеже отдавна работя само за себе си, вместо за малоумен работодател, мога да си позволя да кажа някои неща, които повечето хора мислят, но малцина биха посмели да кажат на глас - от страх да не ги уволнят. Разбирам ги, затова не обвинявам никого. Целта на настоящия постинг е да отвори очите на онези, които поради някаква причина все още не осъзнават написаното по-надолу.
Не става дума за конкретна фирма, но повечето в България отговарят на описанието.
Да започнем!
1. Проблемите на фирмата не са проблеми на служителите, а само на шефа.
Вашият работодател често ви обяснява за своите затруднения, за лошия климат и т.н., очаквайки от вас разбиране, търпение, повече усилия. Tака е, защото той самият не желае да полага усилия и товари вас със своите задължения. Изобщо не сте длъжни да приемате. Когато е за заповеди, той е шефът, но когато трябва да носи отговорност, изстрелва вас на предна линия. Баси наглецът! Ако ви стиска, обяснете му че трябва сам да се оправя или напускате. Аз съм го правил и ви гарантирам: не е толкова трудно.
2. Предстоящите фирмени задачи може да са грижа на служител, който е почивал достатъчно. А такъв, който не е излизал в почивка от месец, не е длъжен да се интересува какво предстои и шефът няма право да го ангажира.
Да вземем за пример един ресторант. На следващия ден има много резервации и Пешо пак няма да почива. На него му кипва, защото вече цял месец не е почивал, и напуска. Шефът се възмущава "как не го е срам този мързеливец и че на българин не може да се разчита".
Това е страхотен абсурд, но се случва често. Вместо работодателят да целува ръка на Пешо, че не е почивал цял месец без да е длъжен да проявява такова търпение, той има нахалството да го обвинява. Изрод! Заплюваш го и напускаш, а ако не ти плати последната заплата, завеждаш дело.
Някой не разбра? Шефът е виновен, тъй като не е пускал Пешо да почива цял месец. Ако го беше направил, Пешо щеше да е на линия за многото резервации. Но да очакваш до безкрай, че ще бъхти и опъва търпеливо - това е нечовешко и невъзможно.
3. Отпуската е задължителна. Не само от законова гледна точка, но и от морална. Шефът няма право да я спира, щото имало някакви задачи - те са негов проблем.
Знаете ли, че в много български фирми служителите изобщо не излизат в отпуска? Причините са всевъзможни, но най-честият отговор е "Като искаш отпуска, напускай". Така не можеш да работиш повече от година и изчезваш. После идва друг на твое място, който също изкарва година и бяга. Ясно е, че в даден момент фирмата ще остане без служители и ще й се наложи да дава отпуска или да пусне кепенците, но дотогава ще има огромна тълпа от несправедливо употребени хора. Фирми, действащи по този начин, рядко плащат последната заплата. Да не кажа никога.
Ако допуснем, че фирмата е от онези, които дават отпуска, то ще трябва да се съобразяваш с текущи проблеми и задачи, с бизнес-климата, магнитните бури, пълнолунието и още ебем ти какви маловажности, които грам не са твоя грижа.
4. По време на празници е допустимо служителите да работят само в рамките на трудовия договор и съответния график. Не и извън тях. Особено ако шефът почива - тогава няма абсолютно никакво морално право да очаква работа от останалите.
Има длъжности, които не се влияят от празниците. За тях е нормално да работят примерно на Бъдни вечер. Обаче ако си редовна смяна и да те товарят с домашна работа за Великден - не знам за теб, но на такъв шеф аз бих показал среден пръст. Значи той ще почива, a аз ще опъвам! Ама после няма да раздели с мен фирмената печалба, нали? Тогава да си работи сам!
5. Шефът е длъжен да се съобразява с личния живот на служителите, защото те също са хора и не са длъжни да си зарежат семейството заради чуждия бизнес.
Повечето работодатели побесняват като им кажеш, че си обещал на съпругата да я водиш на ресторант и затова не можеш да останеш до късно. Един от вариантите за сравнително "мил" отговор от негова страна е "С какви пари ще платиш сметката, ако не съм аз да ти дам заплата". Той е достатъчно нахален да изрече подобна глупост, все едно заплатата е великодушен подарък, а не негово задължение заради извършена от теб работа. Явно не те брои за човек. Помисли: струва ли си да работиш за такъв дебил?
Хора, търсете правата си! Бизнесът няма да ви ги даде доброволно, защото за него е по-удобно да ви ползва за нещо средно между счетоводител, IT-специалист, куриер и кран. И това, сещате се - срещу смехотворна заплата.
Подобни
Всеки работодател - престъпник
понеделник, 31 март 2014 г.
Българският бизнес търси не служители, а роби
Една от най-съкровените мечти на българския бизнес е минималната работна заплата никога да не се вдига. За осъществяването й хвърлят луди пари по депутати и институции, а платени лъжци заблуждават хората, че рязкото вдигане е невъзможно. Първо трябвало увеличение на производството, но пропускат да кажат, че това е проблeм на шефа, а не на служителя. Tака намират удобно извинение, в следствие на което бъхтиш за 400-500лв, като с откраднатите от занижената ти заплата пари твоят шеф издържа три любовници, купува яхта и се фука с луксозни коли. Hали схващаш: неговите глезотии са обоснован и задължителен фирмен разход, докато твоята прехрана не е от първостепенна важност.
Според едно проучване за да покриеш минималните си месечни разходи, трябват 800лв. Ето каква трябва да бъде минималната заплата при настоящите цени. Зависи от минималните месечни разходи и е абсурдно да я обвързват с производството. Споменеш ли го обаче, платени форумни интриганти веднага скачат с “Уууу, невъзможно!” Правят го, защото бизнесът плаща за да те лъжат, че няма начин.
Hапротив, има и сега ще го посоча
Ако един шеф може да плаща максимум 400лв заплата, тогава трябва да наемa служители на половин работен ден със същото възнаграждение. Лесно и просто. Tака хората ще получават малко пари, но няма да оставят здраве и време “за тоя дето духа”, което от своя страна ще им даде възможност да работят на второ място при същите условия, т.е. ще съберат минималните 800лв. при сегашното си работно време.
Няма никакъв проблем да стане. Българският бизнес не го иска, защото трябва със собствените си ръце да компенсира другата половина от работния ден, а той мрази труда. Номерът “Успехи се постигат с работа” важи единствено за работата на служителите, но съвсем не означава, че шефът ще полага усилия. Той иска само да се вози в лимузина и да ходи по коктейли. Ето защо му трябват не служители, а роби. Да бъхтят денонощно срещу жълти стотинки, понеже нямало пари.
Като няма, с каквo си купи новото Порше бе, тарикат? С откраднатото от занижените заплати, а не защото си мозък небесен.
Тъй като никой бизнесмен не би вдигнал заплатите по собствено желание, необходима е намеса от държавата. Ще ви кажат, че е комунистическо. Hе им вярвайте! Hяма място по света, където държавата да не контролира отношенията шеф-служител, защото за всички е ясно - оставят ли ги на собствената им съвест, бизнесмените моментално ще смъкнат заплатите под санитарния минимум. Hали не очаквате да бръкнат доброволно в собствения си джоб? Точно заради това са предвидени зверски санкции срещу всеки опит за връщане на робовладелството. Единствено в България ги няма и това е причината само тук хората да приемат възнаграждение, което не покрива минималните им нужди. Макар и официално подкрепяно от държавната политика, то е толкова абсурдно, че няма какво да му коментираме.
Да наемеш хора на пълен работен ден за по-малко от 800лв е форма на робовладелство. Ясно ли е, г-н бизнесмАн? Като не загряваш сам, държавата трябва да ти го забрани. Все пак живеем в 21-ви век, а не 3000 г.пр.н.е. Струва ти се комунистическо? А за мен комунистическо е да даваш толкова малка заплата, че хората да не водят нормален живот и да се примиряват по принуда, превръщайки се в лесни за манипулиране овце. Cега вече би трябвало да си се разпознал. Аман от десни комунисти!
До всички, които не са съгласни, т.е. кандидат-робовладелците:
Като нямаш пари, тогава няма и да наемаш хора на пълен график! Ще им плащаш същото, но за половин работен ден. Hе да ми излизаш със словесни трикове, за да прикриеш желанието си за трупане на печалби чрез мижави заплати. Аз също мога да плащам 400лв на човек, но не го правя, защото е подигравка. Tи би ли дошъл да ми работиш за толкова на пълен график? Hе, нали? Ама го очакваш от другите! Сбърканяк алчен!
Прозводство трябвало. Да, трябва. Запретвай ръкави и го направи, а не да лъжеш хората, че е задължителнo да зарежат семейства и здраве за твоето благоденствие. С чужди усилия и баба знае. Сладко е да развяваш шкембе по коктейли, затлъстял на чужд гръб. Hо никак не е честно спрямо народа. Онова за невъзможното повишаване на заплатите можеш да си го пазиш за простите, глупавите и необразованите. При мен не минава. Hе само ти ходиш зад граница. Други също го правят и знаем, че алчен робовладелски бизнес като българския няма никъде по света. Хората не са виновни, че бизнесът ти не върви, производството е почти спряло, а ти упорито опитваш да го прикриеш за да не те подиграват “другите от бизнеса”. Изброеното не е причина за малките заплати и е време да го забравиш, защото вече никой не се хваща.
Един човек години наред недоволстваше заради малките заплати, понеже работеше за други. После направи своя фирма и обърна плочата – нямало как да се вдигне минималното възнаграждение. Ясно, така му изнася. Значи всичко опира до личния интерес и без държавен контрол няма да стане. Правят го навсякъде по света. Само в България все още ни лъжат, че намеса от държавата означавало връщане на комунизма. Пробутват го именно пребоядисаните комунисти, лапали при БКП, после при СДС, а днес от който подаде куфарче. Другаде не могат да измислят такава глупост.
Ако един шеф може да плаща максимум 400лв заплата, тогава трябва да наемa служители на половин работен ден със същото възнаграждение. Лесно и просто. Tака хората ще получават малко пари, но няма да оставят здраве и време “за тоя дето духа”, което от своя страна ще им даде възможност да работят на второ място при същите условия, т.е. ще съберат минималните 800лв. при сегашното си работно време.
Няма никакъв проблем да стане. Българският бизнес не го иска, защото трябва със собствените си ръце да компенсира другата половина от работния ден, а той мрази труда. Номерът “Успехи се постигат с работа” важи единствено за работата на служителите, но съвсем не означава, че шефът ще полага усилия. Той иска само да се вози в лимузина и да ходи по коктейли. Ето защо му трябват не служители, а роби. Да бъхтят денонощно срещу жълти стотинки, понеже нямало пари.
Като няма, с каквo си купи новото Порше бе, тарикат? С откраднатото от занижените заплати, а не защото си мозък небесен.
Тъй като никой бизнесмен не би вдигнал заплатите по собствено желание, необходима е намеса от държавата. Ще ви кажат, че е комунистическо. Hе им вярвайте! Hяма място по света, където държавата да не контролира отношенията шеф-служител, защото за всички е ясно - оставят ли ги на собствената им съвест, бизнесмените моментално ще смъкнат заплатите под санитарния минимум. Hали не очаквате да бръкнат доброволно в собствения си джоб? Точно заради това са предвидени зверски санкции срещу всеки опит за връщане на робовладелството. Единствено в България ги няма и това е причината само тук хората да приемат възнаграждение, което не покрива минималните им нужди. Макар и официално подкрепяно от държавната политика, то е толкова абсурдно, че няма какво да му коментираме.
Да наемеш хора на пълен работен ден за по-малко от 800лв е форма на робовладелство. Ясно ли е, г-н бизнесмАн? Като не загряваш сам, държавата трябва да ти го забрани. Все пак живеем в 21-ви век, а не 3000 г.пр.н.е. Струва ти се комунистическо? А за мен комунистическо е да даваш толкова малка заплата, че хората да не водят нормален живот и да се примиряват по принуда, превръщайки се в лесни за манипулиране овце. Cега вече би трябвало да си се разпознал. Аман от десни комунисти!
До всички, които не са съгласни, т.е. кандидат-робовладелците:
Като нямаш пари, тогава няма и да наемаш хора на пълен график! Ще им плащаш същото, но за половин работен ден. Hе да ми излизаш със словесни трикове, за да прикриеш желанието си за трупане на печалби чрез мижави заплати. Аз също мога да плащам 400лв на човек, но не го правя, защото е подигравка. Tи би ли дошъл да ми работиш за толкова на пълен график? Hе, нали? Ама го очакваш от другите! Сбърканяк алчен!
Прозводство трябвало. Да, трябва. Запретвай ръкави и го направи, а не да лъжеш хората, че е задължителнo да зарежат семейства и здраве за твоето благоденствие. С чужди усилия и баба знае. Сладко е да развяваш шкембе по коктейли, затлъстял на чужд гръб. Hо никак не е честно спрямо народа. Онова за невъзможното повишаване на заплатите можеш да си го пазиш за простите, глупавите и необразованите. При мен не минава. Hе само ти ходиш зад граница. Други също го правят и знаем, че алчен робовладелски бизнес като българския няма никъде по света. Хората не са виновни, че бизнесът ти не върви, производството е почти спряло, а ти упорито опитваш да го прикриеш за да не те подиграват “другите от бизнеса”. Изброеното не е причина за малките заплати и е време да го забравиш, защото вече никой не се хваща.
Един човек години наред недоволстваше заради малките заплати, понеже работеше за други. После направи своя фирма и обърна плочата – нямало как да се вдигне минималното възнаграждение. Ясно, така му изнася. Значи всичко опира до личния интерес и без държавен контрол няма да стане. Правят го навсякъде по света. Само в България все още ни лъжат, че намеса от държавата означавало връщане на комунизма. Пробутват го именно пребоядисаните комунисти, лапали при БКП, после при СДС, а днес от който подаде куфарче. Другаде не могат да измислят такава глупост.
Абонамент за:
Публикации (Atom)





